Anis Aliabadi | انیس علی آبادی | گرافیست و طراح دیداری وبسایت و اپلیکیشن

گرافیست وبسایت - گرافیست اپلیکیشن

ترندهای طراحی در سال ۲۰۱۷

توسط انیس | دی ۲۹, ۱۳۹۶ | 0 نظر

ترند طراحی

ترند‌‌های طراحی تحت تأثیر رسانه‌ها، تکنولوژی، صنعت مد و به تازگی کاربردپذیری قرار می‌گیرند. ما هر ساله با پیشرفت علم شاهد تغییر ترندها و پدید آمدن شیوه‌های جدیدی درطراحی هستیم. ترندها به آرامی و رفته‌رفته پدیدار می‌شوند، راهشان را به تمام شاخه‌های طراحی باز می‌کنند و دقیقا به همین شکل کنار گذاشته می‌شوند. در این مقاله چند ترند جدید که در سال جاری پرطرفدار خواهند بود را بررسی می‌کنیم.

اساسا ترندهای طراحی بیشتر از یک یا دو سال دوام نمی‌آورند. در سال ۲۰۱۷، طراحی گوگل‌متریال با اندکی تغییرات ادامه خواهد داشت.

۱ـ طراحی نسبتا تخت

در چندین سال اخیر طراحی تخت (Flat) در دنیای طراحی وب حکومت کرده است، اما اکنون تحت تاثیر طراحی متریال قرار گرفته که بعد بیشتری دارد. این تحول با ورود سایه‌های ملایم شروع شد و طراحی را از حالت کاملا تخت خارج کرد.

سایه‌های نرم در طراحی متریال بدون آسیب رساندن به طراحی تخت، عمق را نشان می‌دهند. این یک ویژگی جدید در ترند طراحی تخت است و در سال ۲۰۱۷ باقی می‌ماند.

ترند طراحی

۲ـ استفاده از سینماگراف

سینماگراف یک گیف معمولی نیست. سینماگراف‌ها تصاویری هستند که در آن‌ها یک یا دو المان در حرکت‌اند. این شیوه یک تصویر ساده را به واقعیت نزدیک‌تر می‌کند.

 

4d3e4747810259.58863b7e71968

 

۳ـ استفاده بیشتر از تصاویر سه بعدی

تصاویر سه بعدی روز‌به‌روز بیشتر مورد استفاده طراحان و مورد استقبال مردم قرار می‌گیرند.

ترند طراحی

۴ـ استفاده از انیمیشن

انیمیشن‌ها بیشتر و بیشتر در دنیای وب دیده خواهند شد. این انیمیشن‌ها می‌توانند گیف، ویدیو یاcss  باشند. قطعا انیمیشن‌ها یکی از بزرگ‌ترین ترند‌های طراحی وب در سال اخیر خواهند بود. بنابراین استفاده از آن را دریغ نکنید.

ترند طراحی

 

۵- صفحه فرود

در سال ۲۰۱۷ افزایش استفاده از صفحه فرود را به دلیل پتانسیل بالای آن‌ برای اهداف مارکتینگ و افزایش آمار بازدیدکنندگان شاهد خواهیم بود.

 

 ۶- استفاده از اشکال هندسی، بافت، خط و دایره‌ها

این ترند در سال ۲۰۱۶ شروع شد و قطعا در سال ۲۰۱۷ ادامه خواهد یافت. شما می‌توانید به سادگی با افزودن اشکال مدرن تخت و اندکی سایه‌ی نرم یک وبسایت را شخصی‌سازی کنید.

ترند طراحی

ترند طراحی

۷ـ استفاده از رنگ‌های شارپ

استفاده از رنگ‌های واضح بیشتر به چشم می‌خورد. متریال دیزاین و طراحی تخت در استفاده از رنگ‌های شارپ موفق بوده‌اند. شما می‌توانید از پالت رنگی گوگل برای طراحی خودتان استفاده کنید.

رنگ وبسایت

 

۸ـ اسکرول و پارالکس‌های خلاقانه

استفاده از این ایده بصری به عنوان یک المان خاص، برای هر وبسایتی ایده بسیار خوبی است. استفاده از چندین لایه‌ی پارالکس از عکس گرفته تا ویدیو یا هرچیزی که امکان داشته باشد می‌تواند به روز بودن وبسایت را نشان دهد.

پارالکس

۹ـ استفاده از گرادینت رنگی

گرادینت رنگی پرطرفدارترین ترند در حال حاضر است. این ترند در سال ۲۰۱۶ آغاز شد و به سرعت پیشرفت کرد. خصوصا بعد از اینستاگرام که تصمیم گرفت لوگو و تصاویرش را از حالت تخت به گرادینت چندرنگی تغییر دهد.

از این ترند در طراحی لوگو تا دکمه‌ها یا تصاویر می‌توان استفاده کرد.

گرادینت

۱۰ـ طراحی واکنش‌گرا

در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ افزایش زیادی در کاربران موبایل را مشاهده می‌کنیم. تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند ابزاری دم دستی برای جستجو یا سرگرمی در وب هستند. بنابراین نیاز ریسپانسیو بودن وبسایت‌ها بیش از پیش احساس می‌شود. هر وبسایتی که روی ریسپانسیوش کار نکرده در اسرع وقت باید به روز شود!

ریسپانسیو

۱۱ـ تصاویر گرافیکی و تصویرسازی‌های شخصی

استفاده از تصاویر هنوز محبوب هستند. استفاده از تصاویر گرافیکی و تصویرسازی‌های شخصی شده در سال ۲۰۱۶ آغاز شد و به طور قابل ملاحظه‌ای در حال رشد است. اگر تمایل دارید تا وبسایتتان خاص و متمایز باشد تا هر بیننده‌ای آن را به خاطر بسپارد با یک تصویرساز دیجیتال تماس بگیرید!

تصویرسازی

۱۲ـ استفاده خلاقانه از فضا و گریدبندی غیرآکادمیک

در سال‌های گذشته طراحی وب با توجه به گرید‌ها و ستون‌ها طراحی می‌شد. اما در سال ۲۰۱۶ تغییر قابل توجهی نسبت به لایه‌های غیر عادی و طراحی فرا-مدرن مشاهده می‌کنیم. در واقع در سال ۲۰۱۶ تقارن شکسته شد و یک عدم تقارن را در طراحی‌های مدرن شاهد هستیم.

گریدبندی

۱۳ـ داستان سرایی بصری (Storytelling)

با استفاده از نمایش داستان‌وارِ اطلاعات می‌توان درصد ماندن کاربران در وبسایت را افزایش داد.

داستان‌سرایی به اندازه‌ی تاریخ بشر قدمت دارد. علاقه‌ی بشر‌ به شنیدن مطالب به صورت داستان و استفاده از تکنیک داستان‌سرایی بصری، این امکان را به وبسایت‌ها می‌دهد تا کاربران بیشتری جذب کنند.

طراحی وب

 

۱۴ـ استفاده از لیزی لودینگ (Lazy Loading)

به ایجاد تاخیر در روند لود شدن تصاویر و اطلاعات یک وبسایت لیزی لودینگ می‌گویند. این کار اساساً به اطلاعات اجازه می‌دهد تا مرحله مرحله یا با هر اسکرول ظاهر شوند.

لیزی لودینگ

 

۱۵ـ تقسیم محتوا

حالت تقسیم محتوا بیشتر  بین وبسایت‌های ریسپانسیو محبوبیت دارد که صفحه نمایش را به دو یا چندین قسمت تقسیم می‌کند. در این وبسایت‌ها چندین اطلاعات یکسان و مهم در یک صفحه به کاربر نمایش داده می‌شوند. این گرایش در اواخر سال ۲۰۱۵ شکل گرفت اما در سال ۲۰۱۷ بیشتر رو به پیشرفت است و احتمالا اکثر وبسایت‌ها از آن استفاده خواهند کرد.

طراحی وب

 

۱۶ـ فرم‌های تمام صفحه

با استفاده از فرم‌های واضح در صفحه اول سایت -به جای گذاشتن لینک آن‌ها (به عنوان مثال لینک ثبت نام یا عضویت در خبرنامه)- دیگر نیازی نخواهد بود تا کاربر برای پر کردن فرم‌ها به صفحه دیگری برود. با این روش نه تنها وبسایت شما ظاهری مدرن و جذاب پیدا می‌کند، بلکه به دلیل واضح، بزرگ بودن و جلوی چشم بودن فرم‌‌ها، کاربر را به صورت غیر مستقیم ترغیب خواهید کرد تا فرم‌ها را پر کنند.

طراحی فرم

۱۷ـ استفاده از فیلم‌

استفاده از محتوای ویدیویی در سال اخیر افزایش یافته‌است. و کاربران علاقه‌مند هستند تا بخشی از محتوای وبسایت را از طریق تماشای فیلم‌های باکیفیت دریافت کنند. ویدیو می‌تواند کوتاه یا به صورت چرخه‌ی تکرار‌شونده یک محصول یا مطلبی را نشان دهد. حتی می‌تواند یک سینماگراف بزرگ باشد تا کاربر را به روند مطالعه و بازدید وبسایت علاقه‌مند کند.

فیلم در وبسایت

۱۸ـ اهمیت سئو

برای یک وبسایت بهینه‌سازی برای موتورهای بسیار حائز اهمیت است. بنابراین وبسایت زیبا بدون داشتن سئوی خوب مانند ماندن پشت درهای بسته است.

سئو

 

۱۹ـ نویگیشن پنهان (Hidden Navigation)

راجع به منوی همبرگری نظرات متفاوتی وجود دارد. بعضی از طراحان تجربه کاربری بر این عقیده‌اند که برای کاربران مشکل است تا این منو را پیدا کنند. اما مسئله مهمی که وجود دارد این است که این یک ترند نجات‌دهنده برای ماندن کاربر در صفحه است و بلاخره کاربران به آن عادت می‌کنند. در واقع این ما هستیم که عادت‌های کاربر را تغییر می‌دهیم!

نویگیشن

۲۰ـ جزئیات ظریف طراحی

در سال جاری تمرکز روی جزئیات طراحی از اهمیت بالایی برخوردار است. از موارد کم اهمیت مانند نقطه‌های نویگیشن گرفته تا طراحی لوگو. برای بهتر کردن کار روی جزئیات کوچک تمرکز کنید.

جزییات طراحی

۲۱ـ طراحی لوگو

۲۱ـ۱ مینیمالیست

تمام برندهای بزرگ، به طراحی لوگوهای ساده روی آورده‌اند.

لوگو مینیمال

۲۱ـ۲ طراحی دست‌نویس

این ترند چندین سال است که در کانون توجه قرارگرفته است. و به طور کامل به عنوان یک حرفه نو در آمده است. این سبک در طراحی برای کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌ّهای صنایع دستی کاربرد زیادی دارد.

طراحی لوگو

۲۱ـ۳ فضای منفی

استفاده از  فضای منفی در طراحی لوگو یک ترند قدیمی است. اما در سال‌های اخیر دوباره پدیدار شده است و در سال ۲۰۱۷ رشد خواهد کرد.

فضای منفی

 ۲۱ـ۴ بریدن

این ترندِ مینیمال، لوگو را طوری نشان می‌دهد که برای فهم، کافی باشد و نه بیشتر.

طراحی لوگو

۲۱ـ۵ اشکال هندسی

این ترند قطعاً قدیمی شده، اما سبکی است که هیچ‌ وقت نمی‌میرد.

لوگو هندسی

۲۱ـ۶ طراحی خطی

این سبک در کسب و کارهای مدرن و جدید محبوب است.

لوگو خطی

۲۱ـ۷ نقوش تزئینی

طراحی یک بافت مشخص برای یک پروژه و استفاده از آن در کمپین‌‌ها راهی منحصر به فرد برای برجسته کردن و شناساندن یک کسب و کار است. از این روش در طراحی لوگو نیز استفاده می‌شود.

پترن

۲۱ـ۸ لوگوی متحرک

طراحی متحرک (Motion design) یک ترند بزرگ در سال جاری است. می‌توانیم از این سبک در تمام زمینه‌های طراحی استفاده کنیم.

انیمیشن لوگو

۲۱ـ۹ گرادینت رنگی

استفاده از گرادینت رنگی را در سال جاری بسیار مشاهده خواهیم کرد.

گرادینت رنگ

۲۱ـ۱۰ تصویرسازی در طراحی لوگو

تصویرسازی راهی خوب برای شخصی سازی و منحصر به فرد کردن لوگوی کسب و کار است. محبوبیت این ترند در سال جاری رو به افزایش است.

طراحی لوگو

 

۲۱ـ۱۱ استفاده از عکس در طراحی لوگو

ترکیب عکس و تایپوگرافی در حال حاضر بسیار پرطرفدار است. این دو به خوبی در کنار هم می‌نشینند و کنتراست جذابی ایجاد می‌کنند.

لوگو

۲۲ـ ترندهای‌ تایپوگرافی

۲۲ـ۱ تایپوگرافی بزرگ، واضح و زیبا

تایپوگرافی تاثیرگذار‌ترین بخش برای خلق یک اثر خوب است. در سال جاری استفاده از فونت‌سایز بزرگ و bold  رایج است.

typography

۲۲ـ۲ گرادینت رنگی در تایپوگرافی

همان طور که گفتیم گرادینت رنگی یک ترند پرطرفدار در سال جاری است که استفاده از آن را در تایپوگرافی هم شاهد خواهیم بود.

گرادینت تایپوگرافی

۲۲ـ۳ الویت بندی بصری در تایپوگرافی

رعایت کردن سلسله مراتب در فونت‌ها با توجه به اهمیتشان در تمام زمینه‌های طراحی ضروری است. سایز و وزن فونت نمایانگر ارزش و اهمیت آن است، بنابراین باید این موضوع را همیشه در تایپوگرافی در نظر داشته باشید. برای مشخص کردن سلسله مراتب تایپوگرافی می‌توان از تغییر رنگ و مکان فونت نیز استفاده کرد.

تایپوگرافی

۲۲ـ۴ تایپوگرافی ظریف

در فونت انگلیسی استفاده از متن با سایز بسیار کوچک و فضای منفی زیاد بین حروف رواج پیدا کرده است. برای دیده‌شدن این متون از راه‌هایی مانند کنتراست رنگی بین متن و تصویر استفاده می‌کنند. همچنین می‌شود از انیمیشن برای دیده‌شدن این متون ریز استفاده کرد.

تایپوگرافی

تایپوگرافی

۲۲ـ۵ تایپوگرافی متحرک

استفاده از انیمیشن در تایپوگرافی می‌تواند به زیبایی و خاص بودن یک وبسایت کمک کند.

موشن گرافی

۲۲ـ ۶ ترکیب متن و تصویر

ترکیب متن و تایپوگرافی ظاهر بسیار زیبا و خلاقانه‌ای ایجاد می‌کند.

تایپوگرافی

 

 

۲۲ـ۷ اشکال هندسی و تایپوگرافی

برای رسیدن به یک طراحی مدرن می‌توان از ترکیب اشکال هندسی و تایپوگرافی استفاده کرد.

تایپوگرافی

۲۲-۸ تایپوگرافی ترکیبی

با استفاده از یک یا چند فونت در طراحی می‌توان از یکنواختی جلوگیری کرد و حرکت و خلاقیت را نشان داد.

تایپوگرافی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *