Anis Aliabadi | انیس علی آبادی | گرافیست و طراح دیداری وبسایت و اپلیکیشن

گرافیست وبسایت - گرافیست اپلیکیشن

طراحی دیداری، حلقه‌ مفقوده‌ عدم موفقیت یک وبسایت

توسط انیس | دی ۸, ۱۳۹۴ | 4 نظر

اصول طراحی وب

طراحی دیداری، حلقه‌ مفقوده‌ عدم موفقیت یک وبسایت

عمل طراحی را می‌توان به مثابه یک مکالمه بین طراح و کاربر دانست. طراحان همواره در انتظار واکنش کاربران در مواجهه با اشیاء، طرح ها و دیگر المان‌های طراحی شده می‌مانند و پر واضح است که این مکالمه تنها وقتی برقرار خواهد شد که یک کاربر درگیر طرح شده و نسبت به آن واکنش نشان دهد.

شکی نیست که ما همه روزه به صورت خواسته و ناخواسته با وسایلی سر و کار داریم که یک طراح برایمان طراحی کرده است. از اتوبوس و تاکسی‌ای که هر روز صبح با آن‌ها سر کار می‌رویم گرفته تا لیوانی که عصرها در خانه و با آرامش در آن چای می‌نوشیم. در این بین اما یک سوال مهم پیش‌ می‌آید و آن این که خیل کثیر طراحان، به چه میزان در طراحی‌های خود به ارگونومی بدن انسان و یا طرز تفکر و رفتار او توجه کرده و چقدر بررسی‌های لازم در این زمینه را انجام می دهند؟

در ادامه می‌خواهم با توجه به زمینه‌ی تخصصی خود، موضوع فوق را در حوزه‌ی طراحی وب سایت و اپلیکیشن تحلیل کنم. اکثر ما روزانه با سایت‌های زیادی سر و کار داریم که شامل محتواهای تفریحی، آموزشی و یا مرتبط با کسب و کارمان هستند و یا به صورت اتفاقی و ناگهانی با آن‌ها روبه‌رو می‌شویم. در این بین قطعاً برای شما نیز پیش آمده که سایت جدیدی را باز کرده و بعد از یک یا چند اسکرول ساده آن را ببندید و دیگر هرگز به آن سر نزنید. اما چرا؟ جدای از بحث محتوا، از منظر گرافیکی شاید ارتباط با آن سایت برای شما راحت نبوده و نتوانستید به چیزی که انتظار داشته‌اید، دست پیدا کنید؟ شاید هم آنقدر شلوغ بوده که حس آرامش را از شما گرفته و یا آنقدر خلوت بوده که نتوانسته‌اید کالا یا محتوای مورد نظرتان را پیدا کنید.  این در حالی است که روزانه شاهد به وجود آمدن فروشگاه‌های اینترنتی مختلف و انواع سایت‌های اینترنتی هستیم که همه و همه به قصد ایجاد راحتی بیشتر در زندگی اجرا شده‌اند؛ اما در کمال تعجب شاهدیم که بسیاری از این سایت‌ها از حلقه‌ی مفقوده‌ای به نام گرافیک (طراحی دیداری) ضربه می‌خورند.

به شخصه به عنوان یک طراح که روزانه مطالعه‌ی دیداری زیادی روی سایت‌های داخلی و خارجی همچون awwwards.com  دارم، ترجیح می‌دهم تا سایتی که طراحی آن به من سپرده شده باشد را تا آن جا که امکان داشته باشد، خلوت‌تر، ساده‌تر و مناسب با متود‌های روز دنیا و البته با چاشنی توانایی‌ها و ذوق هنری خودم طراحی کنم.

اما واقعیت چیز دیگری است و من همواره در شروع پروسه‌ی طراحی یک وبسایت جدید ابتدا به این نکته فکر می‌کنم که قرار است روزانه انبوهی از کاربران ایرانی از هر قشر و سنی با میزان تحصیلات متفاوت به آن مراجعه کنند؛ پس آیا بهتر نیست تمایلات خود را کنار بگذارم و به سلایق کاربر ایرانی توجه کنم!؟ البته درست است که هر کاربر سلیقه متفاوتی دارد و نمی‌توان نیازهای تک‌تک آن‌ها را برآورده کرد اما به‌طور کلی می‌توان یک برآیند از تمایلات و رفتار کاربر ایرانی به دست آورد. ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که با وجود رشد بالای فروشگاه‌های آنلاین و سایت‌های اینترنتی در ایران همچنان با کشورهای توسعه یافته فاصله‌ی چندانی داریم و بسیاری از مردم هنوز آشنایی کاملی از فضای اینترنت ندارند!

البته من اعتقاد دارم که رفته رفته باید کاربر ایرانی را با فضای مینیمال طراحی‌های جدید آشنا کنیم. در همین راستا و در طی پروژه اخیری که داشتم (ریدیزاین وبسایت گوشی‌شاپ) با توجه به طراحی بسیار بسیار قدیمی‌ این وبسایت و در نظر گرفتن این نکته که کاربران این سایت مدت‌ها به آن عادت کرده بودند، انجام طراحی مینیمال ریسک بزرگی را می‌طلبید، اما با این وجود تا آن جا که امکان داشت فضا را خلوت و بازتر طراحی کردم. و به سفید خوانی توجه ویژه‌ای داشتم. در ادامه‌ی این پروژه وقتی تستی روی کاربرانی که تجربه خرید از سایت قدیمی گوشی‌شاپ را داشتند انجام شد، متوجه شدم قسمت‌هایی که بدون کادر و مرزبندی‌در صفحه قرار گرفته بودند، توجه کاربر را به خود جلب نمی‌کردند. در اینجا به این نتیجه رسیدم که در مقطع کنونی نمی‌توان انتظار بالایی از کاربران اینترنتی ایرانی در مواجهه با متد طراحی مینیمال داشت. زیرا چشم آن‌ها  هنوز برای پیدا کردن عناصر صفحه عادت به مرزبندی دارد و باید این مرزها را به تدریج کم‌رنگ کرده و سپس به حذف آن‌ها مبادرت بورزیم تا باعث آزردگی کاربر نشود. باید برای کاربران طراحی کنیم نه برای نمایش دادن توانایی‌هایمان به دیگران.

 

4 نظر

۱۱ دی, ۱۳۹۴ پاسخ دادن

خوب بود

۱۲ اسفند, ۱۳۹۴ پاسخ دادن

جالب بود. مرسی

    انیس

    ۱۲ اسفند, ۱۳۹۴ پاسخ دادن

    خواهش می‌کنم. ممنون که دنبال می‌کنید

۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۷ پاسخ دادن

سلام روز بخیر
قبلا ازتون دعوتتون کرده بودم برای عضویت در گروه
جامعه وبمستران
مهندس چرا نیومدی توی گروه
خوشحال میشیم تشریف بیارید و دوستان دیگه
تبادل اطلاعات داشته باشیم
گروه جامعه وب مستر ها
https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *